PJHL Players of the Month


2018-19 PLAYER OF THE MONTH AWARD WINNERS


SEPTEMBER
Orr Division Offensive: Jesse Douglas, North Kawartha Knights
Orr Division Defensive: Ryan McConkey, Uxbridge Bruins
Carruthers Division:
Pollock Division: Gary Mantz, Walkerton Hawks
Stobbs Division:

OCTOBER
Orr Division Offensive: ​Cam Robinson, Little Britain Merchants
Orr Division Goaltender: Andrew Barwinski, Lakefield Chiefs
Tod Division:
Carruthers Division:
Pollock Division: Jamie Huber, Wingham Ironmen
Bloomfield Division Goaltender:
Bloomfield Division Defenseman:
Bloomfield Division Forward:
Doherty Division: Alex Uttley, Wellesley Applejacks
Stobbs Division:
Yeck Division: Jon Baker, Exeter Hawks

NOVEMBER
Orr Division Offensive: Jackson Savery, Uxbridge Bruins
Orr Division Goaltender: Luke Miller, North Kawartha Knights
Tod Division:
Carruthers Division:
Pollock Division: Spencer Elder, Walkerton Hawks
Bloomfield Division Goaltender:
Bloomfield Division Defenseman:
Bloomfield Division Forward:
Doherty Division: Zac Berg, Tavistock Braves
Stobbs Division:
Yeck Division: Logan Vermunt, North Middlesex Stars

DECEMBER
Orr Division Offensive: Justin Bennett, Uxbridge Bruins
Orr Division Goaltender: Noah Miller, North Kawartha Knights
Tod Division:
Carruthers Division:
Pollock Division: Carter Collinson, Wingham Ironmen
Bloomfield Division Goaltender:
Bloomfield Division Defenseman:
Bloomfield Division Forward: Mathew Rimac, Glanbrook Rangers
Doherty Division: Alex Uttley, Wellesley Applejacks
Stobbs Division:
Yeck Division: Nolan Blewett, Dorchester Dolphins

JANUARY
Orr Division Offensive: Derek Riseborough, Port Perry Mojacks
Orr Division Goaltender: Ryan McConkey, Uxbridge Bruins
Tod Division (Jan/Feb):
Carruthers Division:
Pollock Division: Ryley Cribbin, Mount Forest Patriots
Bloomfield Division Goaltender:
Bloomfield Division Defenseman:
Bloomfield Division Forward: Daniel Volpatti, Niagara RiverHawks
Doherty Division: Jack Gee, Paris Mounties
Stobbs Division:
Yeck Division: Dillon Saunders, Lucan Irish


2017-18 PLAYER OF THE MONTH AWARD WINNERS


SEPTEMBER
Orr Division Offensive: Matt McIntyre, Lakefield Chiefs
Orr Division Defensive: Ryan McConkey, Uxbridge Bruins
Carruthers Division: JD Falconer, Stayner Siskins
Pollock Division: Jamie Huber, Wingham Ironmen
Stobbs Division: Luke Gesce, Essex 73’s

OCTOBER
Orr Division Offensive: Cody Kean, Clarington Eagles
Orr Division Goaltender: Nic Mutton, Lakefield Chiefs
Tod Division: Jordon Cannons, Picton Pirates
Carruthers Division: Zach Levac, Stayner Siskins
Pollock Division: Klayton Hoelscher, Mount Forest Patriots
Bloomfield Division Goaltender: Jake Fleming, Dundas Blues
Bloomfield Division Defenseman: Jacob DeMaeyer, Dunnville Jr. Mudcats
Bloomfield Division Forward: Connor Maitz, Glanbrook Rangers
Doherty Division: Zachary Masterson, Ayr Centennials
Stobbs Division: Kyle Smith, Mooretown Flags
Yeck Division: Nolan Blewett, Port Stanley Sailors

NOVEMBER
Orr Division Offensive: Nick Thomakos, Georgina Ice
Orr Division Goaltender: Corey Kuypers, Port Perry MoJacks
Tod Division: Cameron Harris, Port Hope Panthers
Carruthers Division: Ben Sly, Penetang Kings
Pollock Division: Blair Butchart, Mount Forest Patriots
Bloomfield Division Goaltender: Riley Maskell, Grimsby Peach Kings
Bloomfield Division Defenseman: Josh Pace, Glanbrook Rangers
Bloomfield Division Forward: Chris Cudek, Dundas Blues
Doherty Division: Josh Borys, Tavistock Braves
Stobbs Division: Kole Keating, Petrolia Flyers
Yeck Division: Dane Gubbels, Exeter Hawks

DECEMBER
Orr Division Offensive: Aaron Vatcher, Lakefield Chiefs
Orr Division Goaltender: Michael Christie, Lakefield Chiefs
Tod Division: Graham Dickerson, Port Hope Panthers
Carruthers Division: Will Redick, Penetang Kings
Pollock Division: Derek Elliott, Mitchell Hawks
Bloomfield Division Goaltender: Jamie Ferguson, Hagersville Hawks
Bloomfield Division Defenseman: Carter Leroux, Niagara RiverHawks
Bloomfield Division Forward: Brady Cranwell, Grimsby Peach Kings
Doherty Division: Blake Pow, Norwich Merchants
Stobbs Division: Caleb Paquette, Amherstburg Admirals
Yeck Division: Dylan Buckholz, Dorchester Dolphins

JANUARY
Orr Division Offensive: Derek Risebrough, Port Perry MoJacks
Orr Division Goaltender: Brandon Soucy, Clarington Eagles
Tod Division (Jan/Feb): Ryan Casselman, Napanee Raiders
Carruthers Division: Bo Peltier, Huntsville Otters
Pollock Division: David Lobsinger, Mount Forest Patriots
Bloomfield Division Goaltender: Jesse Schoeman, Dunnville Mudcats
Bloomfield Division Defenseman: Mason Durant, Niagara RiverHawks
Bloomfield Division Forward: Eric Mueller, Port Dover Sailors
Doherty Division: Dylan Wettlaufer, Woodstock Navy Vets
Stobbs Division: Josh Vale, Mooretown Flags
Yeck Division: Brock MacDonald, Lambeth Lancers


2016-17 PLAYER OF THE MONTH AWARD WINNERS


SEPTEMBER:
Orr Division Offensive – William Hickey (Lakefield Chiefs)
Orr Division Defensive – Tarren Jank (Lakefield Chiefs)
Carruthers Division – Ryan Young (Alliston Hornets)
Pollock Division – Nathan Templeman (Mitchell Hawks)
Stobbs Division – Dillon Liberty (Dresden Kings)

OCTOBER:
Orr Division Offensive – Justin Wain (Georgina Ice)
Orr Division Defensive – Billy Finney (Little Britain Merchants)
Tod Division – Dalton Lawrence (Port Hope Panthers)
Carruthers Division – Ben Hughes (Stayner Siskins)
Pollock Division – Justin Graham (Hanover Barons)
Bloomfield Division – Eric Mueller (Port Dover Sailors)
Doherty Division – Mitch Klie (Ayr Centennials)
Yeck Division – Derek Todosichuk (Dorchester Dolphins)
Stobbs Division – Eric Stewardson (Blenheim Blades)

NOVEMBER:
Orr Division Offensive – Aaron Vatcher (Lakefield Chiefs)
Orr Division Defensive – James Hack (North Kawartha Knights)
Tod Division – Jacob Ovens (Gananoque Islanders)
Carruthers Division – Jake Shaw (Orillia Terriers)
Pollock Division – Lauchlin Elder (Walkerton Hawks)
Bloomfield Division – Chris Cudek (Dundas Blues)
Doherty Division – David Denardi (Burford Bulldogs)
Yeck Division – Nathan Marcil (Lucan Irish)
Stobbs Division – Greg Hay (Mooretown Flags)

DECEMBER:
Orr Division Offensive – Eric Oosting (Lakefield Chiefs)
Orr Division Defensive – Lucas Berkers (Port Perry MoJacks)
Tod Division – Nick Hoey (Picton Pirates)
Carruthers Division – Drake Board (Alliston Hornets)
Pollock Division – Derek Elliott (Mitchell Hawks)
Bloomfield Division – Connor Maitz (Glanbrook Rangers)
Doherty Division – Walker Davison (New Hamburg Firebirds)
Yeck Division – Lucas Wilson (Dorchester Dolphins)
Stobbs Division – William Stadder (Essex 73’s)

JANUARY/FEBRUARY:
Orr Division Offensive – Christian Lachapelle (North Kawartha Knights)
Orr Division Defensive – Nick Mann (North Kawartha Knights)
Tod Division – Austin Boulard (Napanee Raiders)
Carruthers Division – Matt Walilko (Midland Flyers)
Pollock Division – Josh Hopkin (Walkerton Hawks)
Bloomfield Division – Chad Springer (Dunnville Mudcats)
Doherty Division – Alex Uttley (Wellesley Applejacks)
Yeck Division – Nolan Blewett (Port Stanley Sailors)
Stobbs Division – Kier Cumming (Blenheim Blades)